کشمکش ها ونزاع سیاسی دیکتاتور احمدی نژاد با جناح حاکمیت و رهبری

محمود احمدی نژاد در 25 بهمن در دیدار با 4500 تن از «مشاوران جوان استانداری ها و دستگاه های اجرایی»- در سالن وزارت کشور- لب به سخن گشود و به مخالفانش پاسخ گفت. او گوشزد کرد که در برابر «بازی سیاسی» کسانی که میلیاردها به جیب زده و «دولت را آلوده جلوه می دهند»، کوتاه نخواهد آمد. روایت سایت ریاست جمهوری به شرح زیر است:

«امروز كسانی كه ديگر نمی‌توانند دولت را به بی‌عدالتی، كم‌كاری و ناتوانی در اداره ی كشور و امور اقتصادی متهم كنند، با توسل به روش‌های مختلف قصد دارند، برچسب‌هايی را به دولت خدمتگزار برای رسيدن به مقاصدشان بزنند، اما تمام اين تهمت‌ها و حرف‌هايی كه زده می‌شود، به نوعی حاصل تلاش عده‌ای برای ايجاد يك بازی سياسی در كشور است كه می‌خواهند دولت پافشاری بر ارزش‌ها و ايستادگی در برابر دشمنان را كنار گذاشته و تمام وقت خود را صرف پاسخ به اين سخنان بيهوده كند كه البته دولت هرگز در مسير آنها حركت نكرده و نخواهد كرد. برخی افراد در ماه‌های اخير خودشان بازار سكه و ارز را برای بهره‌برداری‌های ميلياردی خود به‌هم ريختند و سپس شروع به جوسازی‌های گوناگون و جنجال عليه دولت كردند. برخی افراد مدام می ‌خواهند، دولت را آلوده جلوه دهند. اگر فشارهای داخلی و خارجی كه امروز به دولت اعمال می‌شود، صد برابر هم شود، حاضر نيستم به اندازه ی يك ريال بر خلاف عدالت و حقوق ملت كاری را انجام دهم…دستيابی به ارزش‌های الهی و انسانی با جنجال، هياهو و بسياری از هزينه‌های ميلياردی كه عده‌ای برای رسيدن به مناصب سياسی انجام می ‌دهند، محقق نخواهد شد»[13].

اما روایت خبرگزاری فارس، نکات جالب توجه دیگری دارد. حال نوبت احمدی نژاد است که بگوید مخالفانش قصد دارند باهزینه کردن صدها میلیارد تومان مجلس را تسخیر کنند. افشاگری های احمدی نژاد اگر چه در میانه ی جنگ بر سر منابع کمیاب قدرت/ثروت/معرفت/منزلت صورت می گیرد، اما به سود «مشروعیت زدایی» هرچه بیشتر «نظام سلطانی فقیه سالار» است. او می گوید:

«طرف خودش بازار سکه و ارز را خراب کرده و چندصد میلیارد بالا می‌کشد و بعد دولت را متهم می‌کند. برای مثال کسی که 150 میلیارد تومان برده زمانی که به او می‌گوییم برگرداند، می‌گویند به من تهمت نزنید اما جایی دیگر 10 هزار تهمت می‌ زند و ککش هم نمی‌گزد. اما عدالت برای همه است که اگر برادرت هم پایش را کنار گذاشت باید او را بزنی. برخی‌ها در کشور «آی دزد، آی دزد»‌ می‌گویند تا کسی حواسش به آنها نباشد. سر رفتن به مجلس چه خبر است که برخی تمام انقلاب را زیر سؤال می‌برند تا دو تا رأی یک روستایی بالا باشد. در جلسه[با فرمانداران] بنده گفتم مگر در مجلس چقدر حقوق می‌دهند که طرف حاضر است 50 میلیون هزینه تبلیغات بکند که فرمانداران گفتند برو بالاتر. گفتم 100؟ گفتند بالاتر. گفتم 150 میلیون؟ گفتند بالاتر. از نماینده ی مجلس می پرسی چقدر حقوق می‌گیری؟ می‌گوید 2 میلیون که اگر جمع کنی در طول 4 سال می‌شود 96 میلیون تومان. بنابراین معلوم نیست این افراد از کجا می‌آورند»[14].

در داستان بالا رفتن نرخ ارز و سکه، اولاً: دولت توانست بخشی از کسری یارانه ها را به دست آورد. ثانیاً: حدود پانصد نفر در عرض چند روز میلیاردر شدند. اتصال به دولت، راه بی دردسر ثروتمند شدن در ایران است. فقط چهار تن طلا فروخته شد. طلاهایی که طبقه ی جدید می سازند.

نتیجه : آیت الله خامنه ای به انتخاباتی با مشارکت بالا نیاز دارد تا مدعای مشروعیت نظام و رهبری را مجدداً مطرح سازد. او در 26 بهمن گفت:

«آنهائى كه در مغزهاى الكلىِ آفت‌ديده‌ى خود خيالاتى براى ملت ايران در سر می پختند، آنها[در راهپیمایی 22 بهمن] فهميدند در ايران چه خبر است…همان عروسكهاى خيمه‌شب‌بازىِ هميشگى در رسانه‌هاى دنيا به كار افتادند كه اين انتخابات را بى‌رونق كنند…حضور مردم در انتخابات می تواند كشور را پيش ببرد، از شر دشمن محفوظ و مصون نگه دارد؛ دشمن را در توطئه‌هاى خودش دچار تزلزل و ترديد بكند؛ دشمن را وادار به عقب‌نشينى كند. انتخابات پرشور، مشت محكمى به دهان دشمن است…انتخابات مجلس نهم پر شور، با احساس، با بصيرت، با حضور فراوان مردم انجام خواهد گرفت تا به توفيق الهى مجلس خوبى نصيب مردم بشود»[15].

در مقاله ی «مشارکت هشتاد درصدی در انتخابات مجلس»(روزآنلاین، 8/10/90) توضیح داده شد که چگونه به مشارکت بالا دست خواهد یافت[16]. حسین شریعتمداری در چند روز گذشته اعلام کرده که مشارکت بالای شصت درصد بوده و رو به افزایش است.

اما با مسأله ی احمدی نژاد چه خواهند کرد؟ به نظر اصول گرایان، احمدی نژاد به دلایل زیر غیر قابل اعتماد است:

اولاً: تجربه ی بست نشینی 11 روزه. ثانیاً: دفاع همه جانبه از مشایی و بقیه ی همفکرانش. ثالثاً: بازی با بازار ارز در رویدادهای اخیر. رابعاً: امکان زد و بند با دولت های خارجی. خامساً: مدعی بودن در سطح رهبری.

ایستادن، بحران آفرینی های بزرگ و پیش بینی ناپذیری، با شخصیت او همخوان است. می گویند: همه با اجرای طرح هدفمندسازی یارانه ها مخالف بودند، اما مشایی- از طریق اتصال به امام زمان- به او گفته بود این طرح را اجرا کن، هیچ اعتراضی از سوی مردم صورت نخواهد گرفت. اجرای طرح ریاضت اقتصادی در یونان اعتراض های اجتماعی بسیاری پدید آورده است. اما اجرای طرح یارانه ها و تحریم های گسترده ی اقتصادی، تاکنون موجب بسیج اجتماعی نشده است. به همین دلیل احمدی نژاد چندین بار اعلام کرد که مدیریت طرح یارانه با امام زمان است.

به احمدی نژاد گفته اند- باز هم از طریق اتصال با موجودات رازآلود- که سلطان علی خامنه ای در حال مرگ است. می گویند یکی از دلایل ایستادگی او امید به مرگ خامنه ای و شکل دادن به آینده ی نظام و دگرگون کردن هویت آن است.

نه تنها این مسائل، بلکه اگر قرار بر سازش با غرب باشد، رژیم نیازمند تغییر احمدی نژاد است. اما همان گونه که در مقاله ی «جنگ قدرت: همراهی با دشمن، خیانت به کشور» گفته شد(بی.بی.سی، 17/11/90)، گشودن گره ی این کلاف امر ساده ای نیست[17].

از یک زاویه کار درست این است که احمدی نژاد به گونه ای عمل کند تا مجلس طرح عدم کفایت او را به تصویب رساند. برای این که وضعیت اقتصادی- در اثر نابخردی های تصمیم گیران غیر متخصص و تحریم های اقتصادی رو به تزاید- طی ماه های آینده بدتر و بدتر خواهد شد. اگر بتواند خود را مظلوم و قربانی قلمداد کند، پیامدهای خرابکاری های گذشته به گردن وارثان خواهد افتاد.

اما جدای از آرزوهای قدرت طلبانه ی احمدی نژاد، او نمی داند که پس از برکناری، با وی چه خواهند کرد؟ شاید همه ی مسائل و مشکلات را به گردن او بیندازند و محاکمه و زندانی اش کنند؟ این خود یکی از متغیرهای نگاه دارنده ی اوست.

البته متغیر دیگری را هم باید در این میان در نظر گرفت. محمود احمدی نژاد در خراب کردن کسانی که رهبر تمایل به حذف آنان داشت، مهارت زیادی از خود بروز داد. هاشمی و موسوی و کروبی و خاتمی و…برخی از مصادیق این لیست اند. اخیراً مدارک رانت خواری های احمد توکلی را رو کردند. محمد جواد لاریجانی در شش سال گذشته در حال مجیزگویی احمدی نژاد بوده است. احمدی نژاد اسناد فسادهای مالی دو برادر دیگر(علی لاریجانی و صادق لاریجانی) را هم در دست دارد. در 21 بهمن علی لاریجانی طی یک سخنرانی در شهر قم- با توجه به شب نامه هایی که علیه او توزیع شده بود- مجبور شد بگوید:»بنده نه در شهرک قدس و نه در پردیسان هیچ ساخت و سازی ندارم و اینجا باید عنوان کنم که بنده در قم به جز همان خانه پدری یک وجب زمین هم ندارم»[18]. شاید رهبر بخواهد در دوران باقی مانده ی ریاست جمهوری احمدی نژاد از وی علیه بقیه ی اصول گرایان هم استفاده کند. هیچ کس نباید جایگاه خود را تضمین شده بداند. از نظر خامنه ای، بسط و تشدید سلطانیسم تنها راه حل مسائل و مشکلات نظام است.

یک بار سلطان گفته بود که بروید و مجلس را بگیرید، که رفتند و گرفتند. گفته می شود که سلطان علی خامنه ای به برخی از سپاهیان گفته است که باید خودتان را برای گرفتن دولت آماده کنید. اگر «دستور کار سیاسی» این باشد، ابتدا باید کار احمدی نژاد را تمام کنند.

دربارهٔ Majid

مجید هستم، نویسنده این وبلاگ. هر روز که از عمر رژیم جمهوری اسلامی میگذرد ناکارامد بودن این رژیم بیش از پیش مشخص میشود. وقت ان رسیده است که قدرت و سیاست به صاحبان اصلی ان که همانا مردم ایران هستند سپرده شود.پایان دیکتاتوری نزدیک است.آزاد باش ای ایران...!
این نوشته در Uncategorized ارسال شده. این نوشته را نشانه‌گذاری کنید.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s